TOPP S80 lineær aktuator er en stærk og alsidig løsning til automatisering af vinduer, solafskærmning og lamelsystemer. Den lineære spindelbevægelse sikrer en stabil og præcis åbning og lukning, hvilket gør den velegnet til både topstyrede vinduer, solblade og ventilationslameller.
Aktuatoren er udstyret med en selvjusterende vippebevægelse, som giver fleksibilitet under drift og reducerer belastningen på installationen. Den robuste konstruktion inkluderer en rustfri spindel (worm screw), der sikrer lang levetid og høj modstandsdygtighed – selv under krævende forhold.
S80 fås med flere slaglængder fra 200 mm op til 1000 mm, hvilket gør den anvendelig til mange forskellige løsninger. Den kan drives enten med 230V AC eller 24V DC, hvilket giver fleksibilitet i både standard- og lavspændingsinstallationer.
Aktuatoren er forberedt til synkron drift af to enheder på samme vindue og kan paralleltilsluttes, hvilket gør den ideel til større eller tungere installationer. Afhængigt af slaglængden opnås høj beskyttelse mod støv og vand (IP65 eller IP68), hvilket gør den velegnet til både indendørs og udendørs brug.
Produktet er CE-mærket og lever op til gældende europæiske standarder for sikkerhed og kvalitet.
Vigtige egenskaber:
- Maks. tryk- og trækkraft: 800N
- Slaglængder: 200, 400, 600, 800 og 1000 mm
- Fås i både 230V AC og 24V DC
- Velegnet til vinduer, solafskærmning og lameller (louvers)
- Selvjusterende vippefunktion for fleksibel drift
- Rustfri spindel for høj holdbarhed
- Høj kapslingsklasse: IP68 (200–400 mm) / IP65 (600–1000 mm)
- Mulighed for synkron drift af 2 aktuatorer
- Parallel tilslutning mulig
- Driftstemperatur: -20°C til +60°C
- Mekanisk / elektronisk endestop